Pieczemy chleb mieszany pszenno-żytni

Na początku był zakwas

Zakwas chlebowy – rodzaj ciasta chlebowego, źródło kultur bakteryjnych i drożdżowych w żytnim lub mieszanym pszenno-żytnim cieście chlebowym.

Ciasto, z którego ma być wypiekany chleb żytni, wymaga przeprowadzenia procesu fermentacyjnego nadającego wypiekowi odpowiedni smak i aromat. W trakcie tego procesu rozłożeniu ulegają substancje śluzowe obecne w mące, utrudniające nawodnienie i napęcznienie białek i skrobi. Dzięki tej technologii pieczywo cechuje się także większą trwałością i ma własności prozdrowotne.

  • mąka żytnia chlebowa 720 – 900g (takie są opakowania)
  • mąka pszenna chlebowa 750 – 1000g
  • woda o temperaturze pokojowej

Zaczyn zakwas wykonuję mieszając w naczyniu 200g mąki żytniej chlebowej typ 720 z 200 ml wody o temperaturze pokojowej i ustawiam naczynie w ciepłym miejscu, np. przy kaloryferze.

Przez pierwsze dwa, trzy dni co 12 godzin, dokarmiam zakwas dwoma czubatymi łyżkami mąki j.w. i dodaję wodę, aby zakwas miał konsystencję gęstej śmietany. Od czwartego dnia zakwas dokarmiam taką samą ilością mąki i wody. Szóstego, siódmego dnia zakwas jest gotowy aby upiec na nim chleb.

Zakwas
Dojrzały zakwas (świeżo po dokarmianiu)

Potem był zaczyn

Zaczyn powstaje w wyniku dodania do kilku łyżek (ja dodaję około 100-150 ml) zakwasu 150 g mąki żytniej chlebowej 720 i 150 ml wody o temp. pokojowej, a nawet w temp. 30C. Po wymieszaniu zaczynu pozostawiamy go na okres kilku godzin pod przykryciem w cieple, w tym czasie następuje rozrost zaczynu i namnażanie się pożytecznych bakterii kwasu mlekowego i dzikich drożdży.

Zaczyn
Zaczyn przed wyrośnięciem

Ciasto właściwe

  • Zaczyn
  • Mąka żytnia chlebowa 720 – 150g
  • Mąka pszenna chlebowa 750 – 300-350g
  • Woda o temp. 30C – 300-350ml
  • Sól kamienna niejodowana – 15g
  • ulubione dodatki: ziarna, suszone owoce, etc

Mieszamy składniki łyżką w misce do uzyskania jednolitej masy odchodzącej od ścianek naczynia i od łyżki. Po połączeniu składników garujemy ciasto kilka, kilkanaście godzin do wyrośnięcia, ciasto powinno podwoić swoją objętość

Ciasto przed wyrośnięciem
Ciasto podczas wyrastania

Po wyrośnięciu ciasta możemy je jeszcze przesypać mąką i uformować w zgrabny bochenek (dla zaawansowanych) lub umieścić ciasto w formie wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej olejem i wysypanej otrębami (ja stosuję drugą opcję, jeszcze mam problem z formowaniem ciasta w bochenki). Możemy jeszcze pozostawić ciasto do wyrośnięcia przykryte wilgotną ściereczką.

Pieczenie chleba

  • temperatura – 200C
  • grzanie: góra-dół
  • włączona para lub naczynie z wodą do wytworzenia pary
Ciasto w foremce
Ciasto w foremce przed wyrośnięciem

Nastawiamy piekarnik na temperaturę 200C i grzanie góra-dół. W czasie nagrzewania piekarnika ciasto jeszcze nam wyrasta pod ściereczką.

Wyrośnięte ciasto w foremce
Ciasto wyrośnięte w foremce

Pieczemy chleb przez 60 minut, ale po 40 minutach pieczenia, gdy chleb będzie miał już skórkę, smarujemy wierzch chleba wodą, aby skórka nabrała blasku.

gotowy chleb

Chlebek wyjmujemy z formy i sprawdzamy pukając w spód chleba czy słychać takie głuche puknięcie. Jeśli tak, to studzimy chleb na kratce, jeśli nie wkładamy chleb ponownie do piekarnika na ok. 5-10 minut do góry spodem, aby się dopiekł.

gotowy wypieczony chleb
Wypieczony chleb, w tle nalewka z aroni
chleb w przekroju, widoczne oka w chlebie, ziarna słonecznika, żurawina i jagody goji
Chleb w przekroju, widoczne ziarna słonecznika, suszoną żurawinę i jagody goji

Jedna odpowiedź na “”

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij